logo.png

ПАТ «Розрахунковий центр» (далі – Розрахунковий центр) на підставі ліцензії на здійснення валютних операцій, яка була видана Національним банком України 15 липня 2022 року, має право здійснювати розрахунки за валютними операціями на умовах «своп» та розрахунки в іноземній валюті за правочинами щодо облігацій внутрішньої державної позики України, номінованих в іноземній валюті, а також інші валютні операції, необхідні для здійснення/забезпечення таких розрахунків у межах клірингової діяльності центрального контрагента.

З метою здійснення/забезпечення таких розрахунків відповідно до частини четвертої статті 60 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» Розрахунковим центром відкрито банківський рахунокUA283223130000026502000000884 в АТ «Укрексімбанк», код банку 322313 (далі – Рахунок Розрахункового центру).

Технологія взаємодії учасників клірингу з Розрахунковим центром в частині оформлення платіжних доручень в іноземній валюті для здійснення операцій зарахування та списання коштів описана у "Регламенті провадження клірингової діяльності публічного акціонерного товариства «Розрахунковий центр з обслуговування договорів на фінансових ринках" (далі – Регламент).

До здійснення валютних операцій допускаються виключно ті учасники клірингу, які уклали з Розрахунковим центром договори про клірингове обслуговування у новій редакції, яка передбачає здійснення валютного клірингу, або відповідні додаткові договори до договорів про клірингове обслуговування, а також надали інформацію про банківські реквізити, які будуть використовуватись учасниками клірингу при здійсненні розрахунків в іноземній валюті.

З порядком укладення додаткових договорів, а також з інструкцією щодо надання учасниками клірингу інформації про банківські реквізити можна ознайомитись нижче.

Оплата послуг Розрахункового центру зі здійснення платежів в іноземній валюті здійснюється відповідно до Тарифів Розрахункового центру, які передбачають компенсацію учасниками клірингу витрат на комісійні платежі, які Розрахунковий центр буде сплачувати обслуговуючому банку у процесі виконання валютних розрахунків та 2% від суми нарахованої компенсації.

Порядок укладання додаткових договорів для здійснення валютних операцій:

Для здійснення розрахунків в іноземній валюті за угодами, укладеними на організованому ринку капіталу щодо державних цінних паперів, номінованих в іноземній валюті,  клієнту – учаснику клірингу необхідно:

  1. Підписати додатковий договір про внесення змін до Договору про клірингове обслуговування (не потрібно, якщо учасник клірингу уклав договір про клірингове обслуговування чи нову редакцію договору про клірингове обслуговування після 18 липня 2022 року);
  2. Надати інформацію щодо  банківських реквізитів, які будуть використовуватись учасником клірингу при взаємодії з Розрахунковим центром у процесі здійснення розрахунків в іноземній валюті.

Додатковий договір може бути укладений як у паперовій формі, так і у електронній формі з використанням кваліфікованого або удосконаленого електронного підпису. З формами додаткового договору можна ознайомитися та завантажити їх для використання у роботі.

З метою спрощення процесу підписання додаткових договорів клієнтами – учасниками кліригу, пропонуємо заповнити зазначені нижче дані і надіслати їх за електронною адресою: dogovor.info@settlement.com.ua та надалі діяти згідно з процедурою  укладання додаткових договорів з учасниками клірингу, що наведена нижче.

Повне найменування учасника клірингу

 

Ідентифікаційний код за ЄДРПОУ

 

Місцезнаходження (країна, місто, адреса) :

 

Телефон/факс:

 

Номер банківського рахунку (IBAN)

 

Скорочена назва банку

 

Платник ПДВ/не платник ПДВ

 

Індивідуальний податковий номер

 

Статус платника податку на прибуток

 

Посада уповноваженої особи, яка буде підписувати додатковий договір

 

П.І.Б. уповноваженої особи (повністю у називному та родовому відмінках)

 

Документ на підставі якого діє уповноважена особа (статут/довіреність)*

 

Номер (за наявності) та дата документа, на підставі якого діє уповноважена особа

 

Бажана форма укладення додаткового договору: паперова чи електронна (вказати)

 

Адреса електронної пошти **

 

Спосіб відправки додаткового договору у  паперовій формі (особисто у приміщенні Розрахункового центру, кур'єрською службою або службою доставки)***

 

Адреса для  відправлення додаткового договору у  паперовій формі

 

* Щодо особи, яка має право діяти від імені юридичної особи без довіреності, – надати рішення або виписку з рішення уповноваженого органу юридичної особи про призначення / обрання особи. Щодо особи, яка не має права діяти від імені юридичної особи без довіреності, – надати документ (довіреність тощо), що підтверджує повноваження на підписання договору. Вказані документи необхідно надіслати до Розрахункового центру разом із заповненими реквізитами за вищевказаною електронною адресою у вигляді сканованих копій з паперових документів або у вигляді електронних документів, підписаних кваліфікованим електронним підписом або удосконаленим електронним підписом уповноваженого представника учасника клірингу та кваліфікованою електронною печаткою або удосконаленою електронною печаткою учасника клірингу (у разі використання учасником клірингу печатки).

** у разі укладення додаткового договору у вигляді електронного документа, вказана електронна адреса буде внесена до додаткового договору. На вказану електронну адресу Розрахунковий центр надішле примірник додаткового договору, підписаного кваліфікованим електронним підписом уповноваженого представника та кваліфікованою електронною печаткою Розрахункового центру.

*** у разі, якщо для відправки додаткового договору учаснику клірингу будуть використовуватись послуги кур’єрської служби або служби доставки, виклик та оплату послуг відповідної служби забезпечує учасник клірингу.

            У разі, якщо учасник клірингу бажає укласти додатковий договір у електронній формі:       

  1. Після отримання зазначених даних Розрахунковий центр здійснює оформлення додаткового договору та підписує його кваліфікованим електронним підписом уповноваженого представника та кваліфікованою електронною печаткою Розрахункового центру за допомогою вебсайту Центрального засвідчувального органу (https://czo.gov.ua/sign), після чого надсилає відповідний додатковий договір учаснику клірингу на вказану ним електронну адресу.
  2. Учасник клірингу після отримання підписаного Розрахунковим центром додаткового договору, здійснює підписання додаткового договору кваліфікованим електронним підписом або удосконаленим електронним підписом уповноваженого представника учасника клірингу та кваліфікованою електронною печаткою або удосконаленою електронною печаткою учасника клірингу (у разі використання учасником клірингу печатки) та надсилає підписаний додатковий договір на електронну адресу Розрахункового центру: dogovor.info@settlement.com.ua.
  3. Після отримання додаткового договору, підписаного учасником клірингу, Розрахунковий центр здійснює перевірку кваліфікованого або удосконаленого електронного підпису та кваліфікованої електронної печатки або удосконаленої електронної печатки учасника клірингу (у разі використання учасником клірингу печатки), яким (якими) учасник клірингу підписав цей додатковий договір за допомогою вебсайту Центрального засвідчувального органу (https://czo.gov.ua/verify). Після здійснення перевірки та отримання протоколу створення та перевірки кваліфікованого або удосконаленого електронного підпису, яким (якими) учасник клірингу підписав цей додатковий договір, Розрахунковий центр в день отримання такого протоколу надсилає його учаснику клірингу на електронну адресу, вказану учасником клірингу.
  4. Додатковий договір є укладеним з моменту отримання Розрахунковим центром за допомогою вебсайту Центрального засвідчувального органу (https://czo.gov.ua/verify) протоколу створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису, яким (якими) учасник клірингу підписав цей додатковий договір, за умови, що цей протокол відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги» підтверджує перевірку кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису уповноваженого представника учасника клірингу та кваліфікованої електронної печатки або удосконаленої електронної печатки учасника клірингу (у разі використання учасником клірингу печатки), яким (якими) учасник клірингу підписав цей додатковий договір.

У разі, якщо учасник клірингу бажає укласти додатковий договір у паперовій формі:

  1. Після отримання зазначених вище даних Розрахунковий центр здійснює оформлення  додаткового договору, роздруковує його у двох примірниках, прошиває та надсилає їх на адресу та у спосіб, зазначені учасником клірингу.
  2. Учасник клірингу, після отримання від Розрахункового центру примірників додаткового договору, здійснює їх підписання, засвідчує печаткою (у разі використання учасником клірингу печатки) та надсилає на адресу Розрахункового центру: 04107, м.Київ, вул.Тропініна 7-г.  

Після отримання примірників додаткового договору, підписаних та засвідчених печаткою учасником клірингу (у разі її використання) , Розрахунковий центр здійснює їх підписання, засвідчує печаткою та направляє один примірник на адресу та у спосіб, зазначені учасником клірингу.

Інструкція щодо надання учасниками клірингу інформації про банківські реквізити

Нижче наведений перелік інформації та банківських реквізитів учасника клірингу, які мають бути надані учасником клірингу Розрахунковому центру та будуть використовуватись при здійсненні операцій списання та зарахування коштів в іноземній валюті з/на Рахунок Розрахункового центру для забезпечення процесу укладання та виконання угод на організованому ринку капіталу з державними цінними паперами, які номіновані в іноземній валюті.

 Усі дані, перелічені нижче, зазначаються великими латинськими літерами!

 Інформація  про учасника клірингу

  1. Скорочене найменування учасника клірингу.
  2. Місцезнаходження учасника клірингу (країна (Україна), місто, адреса)

 Інформація  про рахунок в обслуговуючому банку (для розрахунків у доларах США)

3. Номер банківського рахунку учасника клірингу (ІВАN) у доларах США, з якого кошти у доларах США будуть переказуватись на Рахунок Розрахункового центру для подальшого відображення у системі клірингового обліку. (Зазначається рахунок, відкритий виключно в українському банку. Для учасників клірингу-банків це може бути або номер внутрішньобанківського рахунку, відкритого в банку, або номер кореспондентського рахунку в українському банку-кореспонденті (рахунок ЛОРО).

4. Найменування установи банку, в якій відкрито банківський рахунок у доларах США.

 5. ВІС-код установи банку, в якій відкрито банківський рахунок у доларах США.

 6. Місцезнаходження установи банку (країна (Україна), місто, адреса).

 (У випадку використання декількох банківських рахунків – зазначити всі банківські рахунки у доларах США, які будуть використовуватися, найменування установ банків, їх ВІС-коди та місцезнаходження).

 7. Номер банківського рахунку (IBAN) учасника клірингу у доларах США, на який будуть переказуватись кошти у доларах США з Рахунку Розрахункового центру (виключно один з рахунків, дані про які зазначені у пп. 3-6).

УВАГА! Для учасників клірингу-банків зазначається виключно внутрішньобанківський рахунок, відкритий у банку.

8. Оберіть один з трьох варіантів траси платежу, який плануєте використовувати при здійсненні операції переказу коштів в доларах США з Рахунку Розрахункового центру на рахунок учасника клірингу:

 а) використовувати ЛОРО-рахунок в доларах США, відкритий обслуговуючому банку учасника клірингу в АТ «УКРЕКСІМБАНК»;

 б) використовувати іноземний банк-посередник, незалежно від наявності/відсутності ЛОРО-рахунку обслуговуючого банку учасника клірингу в АТ «УКРЕКСІМБАНК» (нижче обов’язково зазначаються дані про іноземний банк-посередник);

 в) використовувати іноземний банк-посередник, оскільки обслуговуючий банк не має відкритого ЛОРО-рахунку в доларах США в АТ «УКРЕКСІМБАНК» (або такий ЛОРО-рахунок не може бути використаний у зв’язку з, наприклад, арештом тощо)(дані про іноземний банк-посередник не зазначаються);

 Необхідно обрати лише один варіант відповіді!

 Дані про іноземний банк-посередник:

- Найменування установи банку-посередника

- ВІС-код банку-посередника (у випадку відсутності ВІС-коду у банка-посередника, зазначається ідентифікаційний код банку, який надається локальним регулятором)

- Місцезнаходження установи банку-посередника (країна, місто, адреса)

 Інформація про рахунок в обслуговуючому банку (для розрахунків у ЄВРО)

9. Номер банківського рахунку учасника клірингу (ІВАN) у ЄВРО, з якого кошти у ЄВРО будуть переказуватись на Рахунок Розрахункового центру для подальшого відображення у системі клірингового обліку (зазначається рахунок, відкритий виключно в українському банку. Для учасників клірингу-банків це може бути номер внутрішньобанківського рахунку, відкритого в банку, або номер кореспондентського рахунку в українському банку-кореспонденті (рахунок ЛОРО).

10. Найменування установи банку, в якій відкрито банківський рахунок у ЄВРО.

11. ВІС-код установи банку, в якій відкрито банківський рахунок у ЄВРО.

12. Місцезнаходження установи банку (країна (Україна), місто, адреса).

 (У випадку використання декількох банківських рахунків – зазначити всі банківські рахунки у ЄВРО, які будуть використовуватися, найменування установ банків, їх ВІС-коди та місцезнаходження).

13. Номер банківського рахунку (IBAN) учасника клірингу у ЄВРО, на який будуть переказуватись кошти у ЄВРО з Рахунку Розрахункового центру (виключно один з рахунків, дані про які зазначені у пп. 9-12).

УВАГА! Для учасників клірингу-банків зазначається виключно внутрішньобанківський рахунок, відкритий в банку.

14. Оберіть один з трьох варіантів траси платежу, який плануєте використовувати при здійсненні операції переказу коштів в ЄВРО з Рахунку Розрахункового центру на рахунок учасника клірингу:

а) використовувати ЛОРО-рахунок в ЄВРО, відкритий обслуговуючому банку учасника клірингу в АТ «УКРЕКСІМБАНК»;

б) використовувати іноземний банк-посередник, незалежно від наявності/відсутності ЛОРО-рахунку обслуговуючого банку учасника клірингу в АТ «УКРЕКСІМБАНК» (нижче обов’язково зазначаються дані про іноземний банк-посередник);

в) використовувати іноземний банк-посередник, оскільки обслуговуючий банк не має відкритого ЛОРО-рахунку в ЄВРО в АТ «УКРЕКСІМБАНК» (або такий ЛОРО-рахунок не може бути використаний у зв’язку з, наприклад, арештом тощо) (дані про іноземний банк-посередник не зазначаються);

Необхідно обрати лише один варіант відповіді!

Дані про іноземний банк-посередник:

- Найменування установи банку-посередника

- ВІС-код банку-посередника (у випадку відсутності ВІС-коду у банка-посередника, зазначається ідентифікаційний код банку, який надається локальним регулятором)

- Місцезнаходження установи банку-посередника (країна, місто, адреса)

Для зручності учасників клірингу надаємо шаблон листа щодо надання інформації про учасника клірингу та банківських реквізитів, які будуть використовуватися учасником клірингу при взаємодії з Розрахунковим центром у процесі здійснення розрахунків в іноземній валюті. Лист має бути оформлений учасником клірингу, підписаний керівником або розпорядником клірингового рахунку та надісланий у паперовій формі на поштову адресу Розрахункового центру або наданий засобами інтернет-клірингу у форматі текстового повідомлення шляхом вибору у вкладці «Системні» (операції) підпункту меню «Відправка повідомлення з ЕЦП»".